Modernizacja projektów VCL - warsztaty techniczne

Na ratunek projektom: eliminowanie i ulepszanie starego kodu.

W czasie warsztatów skupimy się na procesie poprawy jakości kodu w dużym, trwającym wiele lat projekcie VCL. Taki projekt zapewne zawiera "stary kod", czyli kod napisany dawno temu i wielokrotnie zmieniany. Zazwyczaj jest on na tyle długi i skomplikowany, że jego utrzymanie jest bardzo kosztowne, a każda zmiana jest stresująca i trudna do wprowadzenia. Ciężko jest także oszacować potrzebne nakłady pracy programisty. Wiele godzin zajmuje dodatkowo czytanie i debugowanie kodu. Czasami zdesperowani programiści podejmują decyzję o naprawie projektu, ale po kilku porażkach dochodzą do wniosku, że zmiany są zbyt ryzykowne, a zyski zbyt iluzoryczne. Jest jednak wyjście z tej sytuacji.

Już kilkanaście lat temu (w roku 2004) Michael Feathers opisał w swojej książce kilka bardzo wartościowych przekształceń o niskim ryzyku. Choć techniki te powstały dla projektów tworzonych w języku Java to jednak bardzo łatwo można je przystosować do projektów VCL napisanych w Delphi. W czasie warsztatów będziemy wraz z uczestnikami ulepszać prawdziwy projekt napisany w Delphi i skupimy się na jednej z technik: "Break Out Method Object" opisanej przez Michaela Feathers'a. Technika ta polega na:

  • wybiciu (wyłączeniu) długiej i skomplikowanej metody/zdarzenia do osobnej klasy,
  • ograniczeniu liczby zależności,
  • odcięciu kodu od interfejsu użytkownika
  • zaślepieniu zależności od bazy danych, protokołów komunikacyjnych, operacji na plikach oraz innych ciężkich zależności
  • wprowadzeniu testów jednostkowych

 

DATA GODZINA MIASTO MIEJSCE
10 września 2019 10:00 - 14:00 Katowice Park Hotel Diament Katowice
13 września 2019 10:00 - 14:00 Warszawa Golden Floor Tower

Dlaczego warto przyjść na warsztaty?

Warsztaty są przeznaczone dla programistów Delphi, którzy chcą zachować lepszą kontrolę nad swoim projektem oraz mieć więcej satysfakcji z realizacji codziennych zadań, które można dostarczać błyskawicznie przy dużo mniejszej dawce stresu oraz powrócić do czasów, gdy programowanie było niemal jak zabawa.

Przygotowania do warsztatu

Uczestnik warsztatów może brać udział w warsztatach jako obserwator lub aktywny programista. Uczestniczenie w warsztatach w każdej z obu ról ma sens, ze swojej strony zachęcamy jednak do aktywnego uczestnictwa.

Obserwator będzie mógł w spokoju śledzić pracę trenera, dzięki temu nie przeoczy żadnych ważnych treści.
Aktywny programista będzie mógł w praktyce wypróbować nowe umiejętności, jednak musi przygotować swoje stanowisko pracy i zabrać na warsztaty laptop z z zainstalowanym środowiskiem Delphi 10 Pro lub wyższym.

Rejestracja

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach proszone są o wypełnienie formularza rejestracyjnego

Uwaga - ze względu na ograniczoną liczbę dostępnych miejsc - z jednej firmy w warsztatach może wziąć udział tylko jedna osoba. BSC Polska nie gwarantuje dostępności wolnych miejsc dla wszystkich zainteresowanych. O tym czy przesłane do nas zgłoszenie rejestracyjne zostało zaakceptowane poinformujemy Was pocztą elektroniczną w ciągu kliku dni po dokonaniu rejestracji.

Trener:

Rejestracja na warsztaty

Inne informacje: